Kada su Novosti radile istraživanje u socijalističkoj Jugoslaviji, koliko je radniku Zastave bilo potrebno da sa svojom platom kupi automobil Yugo, izračunato je da mu je za taj “poduhvat” bilo potrebno od 20 do 30 godina štednje.
Računato je tako što se od plate odbijala cena minimalne potrošačke korpe u SFRJ, zatim se cena najjeftinijeg modela Yuga delila sa ostatkom plate.
Za strane marke automobila poput BMW-a (model 750iL) izračunato je da bi prosečnom socijalističkom radniku bile potrebne 76 godine štednje bez da i jedan dinar potroši na hranu i druge životne potrebe. Oni dugovečniji mogli su uz iste mere štednje da kupe Mercedesa za 102 godine.
Ovo je jedan od najboljih primera stanja propale ekonomije Jugoslavije u doba socijalizma (komunizma) i ujedno jedan od najboljih primera mitske propagande istih po kojoj je “svako mogao da sebi kupi auto i ode na more”.
(Na fotografiji je saobraćaj najprometnijih ulica Kragujevca i Novog Sada tih godina.)
Што се тиче претходне анализе која руши један од највећих комунистичких митова "да је свако могао да купи себи аутомобил", која говори да је просечан радник у социјалистичкој Југославији заправо могао да купи аутомобил тек након 20 до 30 година штедње достављамо и податке… pic.twitter.com/rzRjHw7Plh
— Принцип (@Princip_shop) August 6, 2023
Finansijska analiza koja potvrđuje navode kojima se ruši mit o blagostanju komunističke Jugoslavije.
One Response
То није тачно. Мој отац је био радник са малом платом, купио је Југа чим се појавио, пре тога је имао фићу. Кредит који наводите је био за станове тако дугачак а не за Југа (причам искључиво о Југу).
Сем тога не треба заборавити да је Тито умро 1980. године а Југо се почео продавати око 1982/1983 године. Ратови у СФРЈ су почели 1991. године углавном због економске кризе која је почела да ескалира након Титове смрти а онда је лако било кроз национализам затровати народе.
Наравно да многе ствари нису биле идеалне у то доба али да смо били златна средина између НАТО земаља (Запад) и Варшавског уговора (Исток и СССР), јесмо, били смо, нити превише богати, нити превише сиромашни. Итд.