Muzej vanvremenskih vrednosti

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

EU večeras traži da Srbija uvede sankcije Rusiji!Kako će zvaničnici Srbije postupiti? Da li je to kraj vekovnog bratstva?

 

Koji bi izbor načinio narod Srbije i kako će političari odlučiti? Samo su neka od pitanja koja su večeras stavljena pred Srbiju, a kakve će to posledice imati po odnose između Srbije i Rusije videćemo nakon odluke predsednika Srbije.

Evropska unija će reagovati sankcijama na rusko kršenje međunarodnog prava i od država u procesu pristupanja očekuje da se usklade s odlukama Brisela, a to se odnosi i na Srbiju, izjavio je u utorak glasnovornik EU-a Peter Stano.

“Od zemalja u procesu pristupanja se očekuje da se usklade s odlukama EU-a. Srbija je zemlja kandidat i zato se od nje očekuje da se uskladi s odlukama EU-a u domenu spoljne i sigurnosne politike”, rekao je on za Glas Amerike (VoA), prenosi Tanjug.

Evropska unija je prethodno donela odluku o novim sankcijama Rusiji, kojima se na crnu listu stavlja još političara i zvaničnika, zabranjuje se investitorima iz EU-a da trguju ruskim državnim obveznicama, kao i izvoz i uvoz u otcepljene regije, nakon što je Rusija priznala dve samoproglašene republike u Donbasu, na istoku Ukrajine.

Da li će srbsko političari  okrenuti ledja Rusiji i postupiti po nalogu zvaničnika EU?

Ova tabela predstavlja sve države prema kojima su SAD i NATO postupali mimo poštovanja bilo kakvih međunarodnih propisa. Na toj tabeli je i naša država i žrtve koje nisu navedene, a to su hiljade obolele dece, majki, velike žrtve poginulih kao i priroda , privreda i ekonomija koje su pretrpele štete u milijardama na putu kolonilaizovanju Srbije.

 

Kad je 1999. NATO bombardovao SRJ, ta agresija je bila protivpravna i bez saglasnosti Saveta bezbednosti. Ne samo da je kršila politički i međunarodni pravni poredak konstituisan posle drugog svetskog rata nego je i bila grubo protiv elementarnih civilizacijskih principa. Kad je Kosovo proglasilo nezavisnost, Zapad ga je podržao, kršeći princip suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Na razumne i neupitne argumente iz Beograda da će to biti presedan sa nesagledivim posledicama, Zapad je suštinski rekao “Mi smo sila” i “Može nam se”.

Danas taj isti Zapad objavljuje sankcije Rusiji.

Ruska Federacija priznaje dve republike. U čemu je razlika između priznanja nezavisnog Kosova i ovih priznanja, sem što Rusija ovo radi na svojoj granici i sa ruskim etničkim teritorijama? Oštre moralne osude Zapada ne samo da su impotentne, one su i su licemerne. Ne smeta NATO to što se krši međunarodno pravo, nego to što ga ne krši NATO. Svako iole pametan je znao da menjanje prava silom samo znači da će u jednom trenutku pravila da postavlja druga sila. Sad će Zapad da cvili u okvirima oštrih osuda i da skiči o međunarodnom pravu. Rusija je već odlučila da će braniti svoje pravne i ekonomske interese makar to bilo i protiv celog sveta.

Srbija nije uspela, a Rusija?

Podelite ovaj tekst

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *