Društvenim mrežama se mesecima šire slike svetskih metroplola
Na tim video zapisima ljudi su gladni, žedni, na uliciama, u nehigijenskim uslovima dok se njihovi sugrađani i ne osvrću na to.
Srbi su sa šonosom govorili “Hvala Bogu, ovoga nema u Beogradu, Srbiji”
A onda video sa Zelenog Venca
😳Ovoga puta nije London već je Beograd… Ma šta vas briga, pičite dalje i gledajte svoja posla a to da li je infarkt,epi napad ili samo tamo neki alkos ili beskućnik, šta vas bole brige?!
Bravo "Beograđani"! 💪🏽👇😡 pic.twitter.com/pj9EcX1w3t— BABY®️❤️001❤️ (@SIMONA546352574) September 27, 2023
Komentari su raličiti i svode se na to da je to beskućnik da platpa na Zelenom Vencu i da je tu stalno.
Prema slici sa videa ne može se zaključiti kako je ali možemo videti i da niko od građana našeg Beograda nije ni zastao.
U veri da se ovakve situacije neće ponoviti pozivamo sve da uvek stanu, pomognu ili ukoliko su mlađi pozovu nekpg starijeg koji će pozvati pomoć.
Kako od smo od naroda koji je i neprijatelju pomagao stigli ovde?
Srbije prekidala rat da bi pomogla, a sada ne krećemo glave jedni od drugih.
Srbija, naši preci su prekidali rat na jedan dan da bi pomogli, otvarali liniju fronta i propustila medicinski transport preko svoje teritorije.
U pitanju je bio događaj koji predstavlja presedan u istoriji ratovanja, a koji se zbio u Srbiji krajem XIX veka i do današnjih dana se nigde nije ponovio.
Ova neobična priča počela je širenjem Bugarske na Balkanu poslednjih decenija pred ulazak u 20. vek. Ovo je bilo direktno kršenje odluka Berlinskog kongresa i za tadašnju kraljevinu Srbiji predstavljalo direktnu opasnost i provokaciju. Posle neuspele diplomatske aktivnosti kralj Milan je Bugarskoj objavio rat.
Srbija je u to vreme već imala uređene bolnice, a već je osnovan i Crveni krst. Bugarska, s druge strane, nije imala ni vojne sanitete. Zbog ovoga, bugarske ranjenike nije imao ko da odnese sa bojišta ni da im pruži medicinsku negu. Međunarodni Crveni krst prikupio je pomoć iz svih krajeva Evrope koja je trebalo da se dopremi ovoj državi.
I tada se dogodilo nešto što svet nikada nije video – vojna komanda Srbije prekinula je rat na jedan dan, otvorila liniju fronta i propustila medicinski transport preko svoje teritorije.
Srbija je učinila i više: transportu međunarodnog Crvenog krsta dodala je lekove, ćebad i krevete iz svojih zaliha i bugarskim vojnicima predala sve što je neophodno za otvaranje jedne bolnice.
Sličan događaj ni pre ni posle 1885. godine nigde nije zabeležen – Srbija je pomogla državi sa kojom je u tom trenutku bila u ratu.
U znak sećanja na ovo nesebično delo, Međunarodni Crveni krst je Srbiji dodelio posebno priznanje za humanost. Navodno je ploča sa natpisom “Budi human kao što je bila humana Srbija” stajala je neko vreme u zgradi ove institucije u Ženevi, međutim do danas nije sa sigurnošću potvrđeno ni da je stajala, ali i da nije.
Ne dozvolite scene slične onima iz sveta.
Sačuvajmo bar tu dobrot i ljudskost koju smo imali i tokom ratova i sankcija.
Po uzoru na naše pretke, očeve i Majke, deke i bake budimo model ponašanja koji će našoj deci biti najvažniji u životu, model da pre doktora, pravnila, vozača, kasirki, medicinskih sestara i pekara budi ljudi.
Učimo decu da ustaju u prevozu, propuštaju trudnice u kupovini, budu kultirni prema starijima i nemoćnima, da pomažu braći i sestrama u školi a ne da sprovode trendove sa društvenih mreža kojima drugoj deci priređuju nelagode.
Zastanite kao roditelji. Pomozite. Budite uzor svom detetu i drugima da nauče koliko je važnije od svega bito čovek.
Budimo ljudi
Patrijarh srpski Pavle