I pored pompeznih najava da će se situacija na aredromu Nikola Tesla u Beogradu regulisati stanje je i dalje alarmantno
Beogradski aerodrom “Nikola Tesla” dobija veliko poboljšanje u vidu postavljanja prolaza za automatsko čitanje pasoša na pasoškim kontrolama radi efikasnijeg protoka putnika. Ovo je najavio Goran Vesić i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Kako izgleda kad Francuzi znaju
da pišu za sebe ugovor o koncesiji,
a “naši” nemaju blage veze.Evo ovako 👇 pic.twitter.com/w2xkqTyqKV
— Nikola Jovanović (@Nik_Jov) July 21, 2023
Ovo su neke od solucija koje možete razmotriti zbog otežanog transfera putnika preko Aerodroma Nikola Tesla u Beogradu
✈️🚐Transfer iz BG i NS do aerodroma u Temišvaru je 20 u jednom/40 evra u oba pravca, (može da se nadje i jeftinije), a do Budimpeštanskog aerodroma 40 u jednom/80 evra u oba pravca. S obzirom na trenutna učestala kašnjenja sa BG aerodroma kao i na veći izbor mnogo jeftinijih…
— MoreofSea.com 🌅📷 (@MoreofSea) July 20, 2023
Da li je tako i zašto ne?
Veliki broj radne snage koju su mislili da nadomeste sa osobama koje naseljavaju u Srbiji odbio je da radi taj naporan i zahtevan posao, to su učinili i domaći radnici angažovani najčeće na ugovore o privremenim poslovima uz angažman od deset i više sati fizičkog rada.
Problem sa prtljagom na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu ne jenjava.
Sad će neko da se javi i kaže "pa šta, i u razvijenim zemljama se izgubi prtljag." pic.twitter.com/Iu8kyYUVAo
— Pućenje_ubija (@_clapper_) July 18, 2023
Navodni izgovor da je reč samo o kašnjenju letova je neosnovan. On je jedan od razloga ne i glavni. Osnovni razlog prtljaga koji danima stoji po hodnicima i napolju jeste nedostatak radne snage.
Reakcija putnika sa današnjeg leta iz Tunisa koji je prvo kasnio 2 sata u startu, sleteo u 01.00h i nakon toga smo čekali prtljag do 03.45h. Ljudi sa malom decom, bez toaleta, bez vode i uz izuzetnu bahatost zaposlenih. Objašnjene je bilo da nemaju dovoljno radnika!!! Sramota! pic.twitter.com/Qi4l8bWnPd
— Ana Mihajlovic (@AnaMihajlovic) July 20, 2023
Kašnjenje letova dovodi do toga da mnogi avioni poleću i sleću u isto vreme, što stvara gužve na šalterima za čekiranje, pasoškoj kontroli i prostoru za preuzimanje prtljaga. Na beogradski aerodrom tokom ovog perioda sleće više od 15 aviona u roku od sat vremena, sa više od 2.000 ljudi, što je izazov za osoblje na aerodromu, avio-kompanije i pripadnike granične policije.
U novoizgrađenom centralnom delu terminala broj šaltera pasoške kontrole za pripadnike granične policije povećan je na 16, u odnosu na 12, koliko ih je bilo na staroj lokaciji. U narednom periodu biće na raspolaganju dodatnih 6 šaltera na lokaciji dolazaka, automatsko očitavanje pasoša u velikoj meri će doprineti ubrzanju protoka putnika.
“Savetujemo putnicima da pripreme putne isprave i avionsku kartu neposredno pre dolaska na šalter za pasošku kontrolu, kako bi ubrzali kontrolu pasoša”, kažu u kompaniji.