U Srbiju stižu superćelijski oblaci i jaki gromovi: RHMZ upozorava koji će delovi zemlje biti na udaru
RHMZ: Sutra i u subotu jaka grmljavinska aktivnost i olujni udari vetra
Upozorenje za Srbiju zbog superćelijskih oluja je još na snazi.
Profesorka Zorica Podraščanin sa Departmana za fiziku novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) izjavila je danas da su „superćelijske oluje“ koje su ovih dana pogodile Srbiju i region „vrlo opasne“ i da „vrlo često izazivaju i tornado.“
Oblast od Alpa, preko zapadnog Balkana i Srbije do Karpata, od sutra posle podne do subote uveče očekuje jaka grmljavinska aktivnost, upozorio je Republički hidromeorološki zavod.
Razvoji će lokalno biti veoma snažni i brzopokretni, premeštaće se sa zapada-severozapada ka istoku, uz pojavu krupnog grada (5 cm u prečniku) i uz kratkotrajno olujne (24 m/s), izolovano i orkanske (28 m/s) udare vetra u zoni najintenzivnijih oblaka, naveo je RHMZ.
— 🌸🌸Duca🌸🌸 (@CanicDusica) July 20, 2023
Kako ističe RHMZ, tačnu lokaciju inicijacije, premeštanja i jačine samih nepogoda unapred je teško odrediti i za konkretne lokacije izdavaće hitna upozorenja na grmljavinske nepogode jedan do dva časa unapred.
Da se ne opuštate previše, još jedna super ćelija se formirala iznad Slovenije. pic.twitter.com/wnQQI0GMM1
— Milan Malenčić (@MilanMalencic) July 19, 2023
Profesorka PMF-a upozorava
„Superćelijske oluje mogu trajati i do 12 sati i mogu biti vrlo opasne. Skoro uvek su praćene snažnim vetrovima i velikom količinom padavina i gradom, te vrlo često izazivaju tornado“, navela je Zorica Podraščanin, a prenosi PMF.
Objasnila je da takve oluje nastaju kada postoji ekstremna termička nestabilnost atmosfere i dodala da mogu nastati bilo gde u umerenim geografskim širinama.
Dodala je da je struka svesna da se ovakvi fenomeni moraju pažljivo pratiti i dalje istraživati, s obzirom na to da ove oluje mogu imati implikacije na klimatske promene.